I

Prądy interferencyjne

Są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie, działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu

Więcej
K

Prądy Kotza

Zabieg ten polega na precyzyjnym wywołaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych przez działanie prądem o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50Hz.

Więcej
TENS

Prady impulsowe TENS

Skrót od Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation - Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów. Podczas tej terapii wykorzystuje się prądy impulsowe niskiej częstotliwości.

Więcej
D

Prądy diadynamiczne (DD)

Powstają w wyniku prostowania prądu okresowo zmiennego sinusoidalnego o częstotliwości 50Hz. Prądy diadynamiczne wywodzą się z dwóch podstawowych prądów impulsowych o częstotliwości 40 i 100 Hz.

Więcej
UR

Prądy Traberta/UR

Są zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Zabieg ten działa silnie przeciwbólowo, często stosowany jest w zmianach zwyrodnieniowych stawów.

Więcej
G

Prądy Galwaniczne

Zastosowanie:

  • zaburzenia krążenia
  • podawanie leku (jonoforeza)

Więcej
J

Jonoforeza lub Jontoforeza

To zabieg elektroleczniczy, który łączy w sobie działanie prądu stałego z działaniem naniesionego na powierzchnię skóry preparatu (leku). Polega więc na wprowadzeniu przez skórę jonów substancji leczniczych z wykorzystaniem prądu stałego.

Więcej
U

Terapia Ultradźwiękowa

Ultradźwięki zaś to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż słyszalność ucha ludzkiego. Drgania są generowane przez przetwornik ultradźwiękowy. Do terapii stosujemy fale ciągłe lub impulsowe emitowane w określonym czasie, o odpowiedniej mocy mierzonej w watach, co nazywamy mocą akustyczną.

Więcej
F

Fonoforeza

To zabieg ultradźwiękowy gdzie substancją sprzęgającą jest żel przeciwbólowy lub przeciwzapalny.

Więcej
L

Laseroterapia

Biostymulacją laserową nazywamy reakcję tkanek na naświetlanie słabą wiązką laserową o długości fali świetlnej od 630 do 1100 nanometrów (nm), co odpowiada barwom od jaskrawej czerwieni (633 nm) do tzw. bliskiej, choć już niewidzialnej, podczerwieni (1100 nm).

Więcej
M

Magnetronic /Pole Magnetyczne

Jest to leczenie zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej. Przynosi to wzmocnienie przemiany materii

Więcej
S

Lampa Solux

Służy do naświetlań promieniami podczerwonymi oraz widzialnymi. Promieniowanie to penetruje do 3 cm w głąb tkanek, powodując ich rozszerzanie, rozszerzanie naczyń krwionośnych i co za tym idzie wzmożenie ukrwienia i przemiany materii, zmniejszenie napięcia mięśni i bólu.

Więcej
R

Masaż relaksacyjny

Relaksacja to zmniejszanie napięcia w ciele, rozluźnienie napięcia. Stan ten osiąga się przy udziale świadomości, podstawą aktywnego rozluźnienia napiętych mięśni jest rozwijanie czucia proprioceptywnego i kinestetycznego oraz dążenie do opanowania przestrzennego schematu ciała i biologicznego rytmu

Więcej
M

Masaż leczniczy

Jest zabiegiem o dużej intensywności. Masażysta w szczególności skupia się na mięśniach i okolicach objętych bólem stosując głównie techniki masażu klasycznego. Głębokie głaskania, rozcierania, ugniatania i uciski. Masaż leczniczy uzależniony jest czasowo od obszaru objętego bólem.

Więcej
D

Drenaż limfatyczny

Jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych.

Więcej
F

Konsultacja fizjoterapeuty